חיפוש בתי אבות
243 בתי אבות במערכת

בתי אבות בתל אביב
בתי אבות בחיפה
בתי אבות בטבריה
בתי אבות ברמת גן
בתי אבות ברמת השרון
בתי אבות בראשון לציון
בתי אבות בפתח תקווה
בתי אבות בגבעתיים
בתי אבות בבת ים
בתי אבות בבני ברק
בתי אבות ברחובות
בתי אבות בהוד השרון
בתי אבות בהרצליה
דיור מוגן בתל אביב
דיור מוגן בחיפה
דיור מוגן בנהריה
דיור מוגן בצפת
דיור מוגן בקריית מוצקין
דיור מוגן בקרית ביאליק
דיור מוגן בכרמיאל
דיור מוגן ברמת גן
דיור מוגן ברמת השרון
דיור מוגן בראשון לציון
דיור מוגן בפתח תקווה
דיור מוגן בבת ים
דיור מוגן ברחובות
בתי אבות סיעודיים בתל אביב
בתי אבות סיעודיים בחיפה
בתי אבות סיעודיים בקריית מוצקין
בתי אבות סיעודיים ברמת גן
בתי אבות סיעודיים ברמת השרון
בתי אבות סיעודיים בפתח תקווה
בתי אבות סיעודיים בבת ים
בתי אבות סיעודיים בבני ברק
בתי אבות סיעודיים ברחובות
בתי אבות סיעודיים בהוד השרון
בתי אבות סיעודיים בהרצליה
בתי אבות סיעודיים בנתניה
בתי אבות סיעודיים בכפר סבא


בית אבות - ראשי » מדריכים » בתי אבות » דיור לגיל הזהב - מילון מונחים

דיור לגיל הזהב - מילון מונחים

מהם בתי אבות? מה ההבדל לבין בתי אבות סיעודיים? מהם מעונות דיור מוגן? אולי בית אבות משולב? מהו בעצם ביטוח סיעודי? מהו קשיש תשוש ומה ההבדל לבין תשוש נפש? קבלו מילון מונחים בנושא בתי אבות
07/11/2011 23:48:08
מילון מושגים בתי אבות (katch12)


מהם בתי אבות? מה ההבדל לבין בתי אבות סיעודיים? מהם מעונות דיור מוגן? אולי בית אבות משולב? מהו בעצם ביטוח סיעודי? מהו קשיש תשוש ומה ההבדל לבין תשוש נפש? ישנם לא מעט מושגים שאנו מכירים אך לא בטוחים לגמרי מהי משמעותם. אז קבלו מילון מונחים בנושא בתי אבות וגיל הזהב.

אלצהיימר
אלצהיימר הינה מחלה ניוונית סופנית אשר הורסת בהדרגתיות את תאי המוח ופוגעת בתפקודים המנטלים של הקשיש. הפגיעה יכולה לגרום לבעיות תפקודיות כגון בלבול, שכחה לטווח קצר וארוך, איבוד דרך, בעיות ראיה ועוד. ניתן לקרוא מידע בהרחבה על אלצהיימר.

אזרח ותיק
הגדרה פורמלית לאזרח ותיק בישראל מופיעה בחוק האזרחים הוותיקים, אשר מעניק זכויות מסויימות לאזרחים ותיקים. כל המחזיק בתעודת אזרח ותיק זוכה להנחות ופטורים מסויימים מתשלומים ציבוריים, למשל בתשלום הארנונה, בנסיעה בתחבורה הציבורית, בתיאטרון וכיוב'. התעודה מונפקת על ידי המשרד לענייני גמלאים.

אפוטרופסות
אפוטרופוס הוא אחראי על מי שאינו מסוגל לדאוג לענייניו. אדם אחר שאינו יכול, בדרך קבע או ארעית, לדאוג לענייניו, כולם או מקצתם, ואין מי שמוסמך ומוכן לדאוג להם במקומו מוגדר כ-"חסוי". בית המשפט הוא הגוף האמון על רכושו של החסוי והוא זה שקובע מי יהיה האפוטרופוס לענייניו. 

ביטוח סיעודי
המדובר הוא בביטוח שמעניק כיסוי להוצאות סיעוד במקרה של אי-כושר לביצוע פעולות יסוד. במקרה כזה יזכה המבוטח בפיצוי כספי לאחר שהוכח כי הוא במצב סיעודי.

בית אבות משולב
בית אבות משולב כולל בתוכו את תנאי הנוחות לקשישים עצמאים, כמו גם מחלקות המתאימות לקשישים סיעודיים, וזאת על מנת ליצור רצף דיור עבור הקשיש המתגורר במעון, במקרה ומצבו משתנה ומתדרדר.

בית הורים
למעשה מדובר על בתי אבות קטנים, אשר מיועדים לאכלס עד 30 דיירים, ובדרך כלל מתאימים לקשישים עצמאים או לקשישים תשושי נפש.

בית חולים גריאטרי
בית חולים גריאטרי הוא למעשה בית חולים המעניק טיפול לקשישים הנמצאים במצב סיעודי מורכב, קשישים הזקוקים לטיפול רפואי צמוד או כאלו אשר זקוקים לשיקום לאחר ניתוח.

בתי אבות
בתי אבות הינם סוג דיור המותאם לקשישים עצמאים המסוגלים לדאוג לצרכיהם, יכולים להשתכן בסביבה מתאימה כגון בתי אבות, סביבה מוגנת ובטוחה, המעניקה מעטפת חברתית פעילה, ודואגת לצרכיו של הקשיש. בתי אבות לעצמאים מתאימים, למשל, לקשישים שאינם מעוניינים לחיות בגפם, ומעדיפים מסגרת מחבקת. למידע נוסף על בתי אבות.

בתי אבות סיעודיים
בתי אבות סיעודיים הינם סוג דיור המותאם לקשישים הנזקקים לעזרה בפעולות היום יומיות הבסיסיות (Activities of Daily Living) כגון הלבשה, רחצה, ניוד וכיוב'. בתי אבות סיעודיים מתאימים לקשישים בעלי נכות או מחלה כרונית, המונעים מהם לנהל שגרת חיים עצמאית, ונדרשים לטיפול יום יומי ולהשגחה רפואית. מידע נוסף על בתי אבות סיעודיים.

גיל פרישה
גיל הפרישה הינו הגיל בו עובד שפורש מעבודתו יהא זכאי לקצבת זקנה, בתנאי שהכנסתו מעבודה אינה עולה על סכום ההכנסה המרבית, והכנסתו שלא מעבודה, כגון הכנסה מנכסים או מריבית על השקעות אינה עולה על כפליים ההכנסה המרבית. ההכנסה מפנסיה אינה נלקחת בחשבון. עד 30 ביוני 2004 גיל זה היה לגברים 65 ולנשים 60. החל ב–1 ביולי 2004 הגיל המדובר הוא 67 לגברים ו–64 לנשים 

גמלת סיעוד
גמלת סיעוד הינה גמלה המוענקת על ידי הביטוח הלאומי לקשישים הנזקקים לעזרה כספית במשך החודש לניהול משק הבית. גמלת סיעוד ניתנת לקשישים המתגוררים בביתם, וזכאות קבלתם מוענקת על ידי ועדה סוציאלית מקומית.

דיור מוגן
דיור מוגן הינו סוג דיור המיועד לאוכלוסיית הקשישים אשר אינם נזקקים לסיוע בפעולות היום-יום השגרתיות. דיור מוגן מעניק מגוון שירותים בסיסיים לצרכים השוטפים של הקשישים כגון ניקיון, תחזוקה, מזון, שירותים רפואיים, פעילויות פנאי וחברה וכיוב'. קומפלקס דיור מוגן מורכב מיחידות דיור עצמאיות בהן מתגורר הדייר, ומנהל באופן עצמאי את שגרת יומו. מידע נוסף על דיור מוגן.

דיור תומך
דיור תומך דומה במהותו אל בית אבות משולב, בכך שהוא משלב בית אבות עם דיור מוגן, גם כאן לשמירת רצף הדיור במקרה בו קשיש נכנס לדור בבית דיור מוגן, אך במשך הזמן משתנה מצבו ומתדרדר עד שהוא נזקק לסביבה תומכת.
 
דמנציה
דמנציה (שיטיון) הינה תסמונת מוח אורגנית המתרחשת לרוב בתקופת הזקנה, ואשר פוגעת ביכולת השכלית של הקשיש וגורמת ללליקויים משמעותיים בתחום החברתי ובתחום העיסוק. על אף שדמנציה יכולה להיות תסמונת סטטית או אפילו להשתפר עם הזמן, בדרך כלל התהליך מחריף עם הזמן.

השמה במעון
השמה היא בעצם מימון השהות אצל בתי אבות על ידי משרד הרווחה, עבור קשישים הזקוקים לעזרה כלכלית. השמה במעון אינה משלמת תמיד את מלוא סכום שהות הקשיש בבית אבות, אלא נמדדת על פי בחינת מצבו. 

חוק סיעוד
חוק סיעוד מופעל על ידי המוסד לביטוח לאומי בשיתוף עם משרד הרווחה וקופות החולים. מטרת חוק הסיעוד היא לאפשר לקשישים לטול חלק פעיל בחיי קהילה ולהנות מאיכות החיים לה הם ראויים לאורך זמן.
 
חיתולים למבוגרים
קשישים רבים המגיעים לגיל מסויים אינם מסוגלים לשלוט על הסוגרים, ומכך אינם שולטים בצואה ובשתן, ולשם כך נוצרו חיתולים למבוגרים, להקל על חייהם של אלו הזקוקים לכך. ניתן לקרוא מידע נוסף אודות חיתולים למבוגרים.
 
מבחן ADL
מבחן ADL, ראשי תיבות שכנגד Activities of Daily Living. במבחן נבדקת ההתמודדות של הקשיש עם ששת הפעולות היום-יומיות הבסיסיות: קימה ושכיבה, הלבשה, רחצה, תזונה, שליטה על הסוגרים, ניידות. ניתן לקרוא מידע נוסף אודות מבחן ADL.
 
מוקד מצוקה
מוקד מצוקה נותן מענה מהיר לקשישים בביתם הזקוקים לטיפול בשעת מצוקה. מוקד מצוקה מעניק מגוון שירותים לקשיש, בין היתר שירותי קריאת רופא, ניידת אמבולנס וכיוב'.

מיני מנטל
מבחן "מיני מנטל" (MMSE) אומד דמנציה על מנת לעקוב אחר החמרת מצב הקשיש, הירידה הממוצעת בציון ה"מיני מנטל" היא בשלוש נקודות לשנה (מתוך 30 נקודות סה"כ). מבחן זה כולל שאלות כגון איזה יום בשבוע היום, מה השעה (בערך), וכדומה. נדיר שאדם בריא יקבל פחות מ-29 נקודות במבחן זה.

מרכז יום לקשיש
מרכז יום לקשיש הינו שירות קהילתי, טיפולי וחברתי המופעל על ידי צוות רב-מקצועי ומספק מגוון רחב של פעילויות ושירותים עבור קשישים. התכניות במרכזי יום לקשישים מותאמות באופן אישי לפי הצרכים, היכולות והרצונות של כל אחד מהם.
 
משכנתא הפוכה
משכנתא הפוכה הינה אפשרות תשלום עבור דיור גיל הזהב. המשכנתא ניתנת לקשיש בעבור שעבוד ביתם, עבור תשלום לדיור גיל הזהב בו הם בוחרים, כך שאין להם צורך בהוצאות חודשיות שוטפות.

סיעודי
קשיש המוגדר במצב "סיעודי" הינו מי שמתקשה בביצוע ארבע מששת הפעולות היום-יומיות הבסיסיות: קימה ושכיבה, הלבשה, רחצה, תזונה, שליטה על הסוגרים, ניידות

סיעודי מורכב
קשיש סיעודי במצב מורכב הינו מי שמעבר לקושי בפעולות היומיומיות נזקק לטיפול רפואי שוטף כגון עירויים, דיאליזה וזקוק לטיפול רפואי צמוד.
 
קוד
על מנת שמשרד הבריאות יממן את שהותו של קשיש אצל בית אבות סיעודי, הוא נדרש לקבלת "קוד" ממשרד הבריאות, קוד זה למעשה יקנה עבורו את התשלום ישירות מהמשרד הישר אל המעון עבור שהותו שם. ניתן לקרוא מידע נוסף על קוד עבור בתי אבות.

קהילה תומכת
ישנם קשישים המעוניינים להמשיך ולדור בביתם, אך עדיין לקבל את השרותים להם הם זקוקים, לשם כך קיימת קהילה תומכת שעיקרה מסגרת המאפשרת לקשישים לעשות כך, כאשר מימון המסגרת נעשה על ידי הקשיש עצמו ועל ידי עמותות לקשישים.

קצבת זקנה
כאשר תושב ישראל מגיע לגיל מסויים, ובמידה ושילם בעבור כך, הוא זכאי לקצבת זקנה חודשית אשר תבטיח כי יוכל לכלכל את עצמו מדי חודש.

שיקום
תוכנית שיקום נועדה בכדי לעזור לקשיש להשתקם ולהחלים ממחלה או מגבלה שנכפתה עליו בעקבות מצבו, בין אם עבר פציעה או ניתוח, בכדי שיוכל להמשיך ולתפקד טוב ככל הניתן במסגרת המצב שנוצר.

תשוש
קשיש המוגדר כ-"תשוש" הינו קשיש הנמצא במצב בו הוא מתקשה בביצוע חלק מהפעולות היומיומיות הבסיסיות כגון אכילה, הלבשה וכיוב', אך עדיין מסוגל לבצע דברים מסויימים בכוחות עצמו.

תשוש נפש
קשיש המוגדר כ-"תשוש נפש" הוא קשיש אשר יכולתו המנטלית אינה כתמול שלשום, לעתים בשל מחלות כגון אלצהיימר למשל. הקשיש יכול להמצא במצב של דיסאורינטציה, ירידה ביכולת הזכרון, שיפוט לקוי וכיוב'.

מדריכים נוספים בנושא בתי אבות

דיור לגיל הזהב - מילון מונחים
דיור מוגן - מילון מונחים
בית אבות, מהבחירה עד החתימה
טיפים לבחינת בתי אבות ובתי דיור מוגן
חוזה דיור מוגן - מהן הבטוחות?
חוזה דיור מוגן - מהם המסלולים?
דיור תומך ובתי אבות משולבים
מהם השיקולים למעבר אל בתי אבות ?
כיצד לבחור מקל הליכה?
איך להקל על המעבר אל בתי אבות
מה בתי אבות מחויבים לספק
מס על פקדון עבור בתי אבות
קודים עבור בתי אבות סיעודיים
אילו שירותים מציעים בתי דיור מוגן
בתי אבות סיעודיים השירות המוצע
בחינת חוזה מול בתי אבות
בין דיור מוגן אל דיור תומך
השיקולים למעבר אל דיור מוגן
בחירת בתי אבות
בתי אבות סיעודיים לחולי אלצהיימר
מהם סוגי בתי אבות הקיימים
בתי אבות - מהם השיקולים בבחירת בית אבות
מהו דיור מוגן?
מהו מבחן ADL סיעודי?
מהן אפשרויות מימון דיור בתי אבות על-ידי משרד הרווחה?
בתי אבות - מה כדאי לדעת לפני שמחליטים

   
   כל הזכויות שמורות | בית אבות | בתי אבות , דיור מוגן , בתי אבות סיעודיים |  מפת האתר |  חיתולים למבוגרים |  ציוד רפואי |  מידע רפואי |  צור קשר

שיבה דיור הוא אתר בנושא בתי אבות, דיור מוגן, בתי אבות סיעודיים, המאפשר לגולשים קבלת מידע בנושא סוגים של בתי אבות השונים הקיימים, ומדריכים, טיפים וחדשות הנוגעים לתחום בתי אבות. כמו כן מאגד האתר את כל סוגי הדיור כגון בתי אבות, בתי אבות סיעודיים, דיור מוגן . בו תוכלו למצוא את בית האבות הרצוי לפי חלוקה של איזורים וערים או על פי חיפוש שם ספציפי. בתי אבות נבחרים יוצגו באיזור מיוחד עם מידע נרחב, מגוון רחב של תמונות, וידאו של המעון וכל האינפורמציה הנדרשת לפני שבוחרים בית אבות, בכדי שתוכלו לברור היטב לפני שאתם לוקחים את אחת ההחלטות החשובות בחיים, עבורכם או עבור מי מיקיריכם